0

Kokie mineralai bei vitaminai padeda palaikyti kaulų sveikatą? 2021.08.09

Didžioji visuomenės dalis mano, jog norint išlaikyti tvirtus kaulus, būtina vartoti kalcį turinčius produktus. Tačiau, vien kalcis neišspręs su kaulais susijusių problemų. Kalcis kaulams suteikia medžiagų, kurių dėka palaikoma kaulo struktūra, tačiau norint kad kaulai būtų tvirti ir visapusiškai sveiki jiems reikia fosforo, magnio, boro, vitamino D bei kitų elementų.

KAULŲ TVIRTUMAS IR JŲ PRIEŽIŪRA

Tinkamą kaulų tvirtumo lygį mūsų kūne palaiko osteoklastai ir osteoblastai. Tai dvi rūšys ląstelių, kurios rezorbuoja ir remodeliuoja kaulinį audinį (osteoklastai) ir išskiria organinius kaulinio audinio junginius (osteoblastai), kurie vėliau tampa kaulu arba kremzle. Tinkamą šių ląstelių veiklą palaiko fosforo, mangano bei cinko mikroelementai. Osteoklastų ir osteoblastų atliekamus procesus padeda suvaldyti osteocitai – kauluose išsidėsčiusios ląstelės, kurios užtikrina tinkamą kaulo struktūrą bei kaulo tankio balansą.
Kaulinio audinio remodeliavimas bei tobulinimas yra nuolatinis organizmo reiškinys, kurio dėka palaikoma puiki kaulų sveikata ir išvengiama daugelis su kaulais susijusių susirgimų.

MINERALAI – KAULŲ “STATYBINĖS MEDŽIAGOS” 

Fosforas yra svarbiausias elementas norint palaikyti tinkamą osteoblastų veiklą. Net 85% šio mineralo pasiskirstę kauluose ir dantyse! Fosforas padeda formuoti naujus kaulų darinius, atstato plonų, pažeistų kaulų tankį bei forma. 

Magnis padeda išlaikyti kalcio ir fosforo balansą kauluose bei visame organizme. Verta paminėti, kad kauluose randama daugiau negu 60% viso organizmo magnio atsargų, ko pasekoje magnio trūkumą sunkiai parodo kraujo tyrimai, kadangi pirma jo atsargų pradeda trūkti kauluose. Tokiu būdu kaulų sveikata daro įtaką visam organizmui. Magnis labai svarbus ir kitoms organizmo sistemoms, o jo trūkumas gali sukelti nuovargį, galvos skausmą ar mėšlungį. Apie magnį rašėme čia.

Boras yra atsakingas už kalcio ir fosforo mineralų kiekio palaikymą organizme, taip išlaikomas šių mineralų balansas bei puoselėjama kaulų sveikata. 

Cinkas stimuliuoja kaulinio audinio ląsteles efektyviai atlikti savo funkciją, taip užtikrina tinkamą kaulų formą bei struktūrą, tuo tarpu manganas pasirūpina ląstelių mityba.

Varis užpildo mineralų visuma bei sutvirtina kaulus, taip sumažindamas lūžių riziką. 

Ne mažiau svarbūs yra vitaminai, kurie turi savo rolę kaulų sveikatoje. Vienas iš jų – vitaminas D, atsakingas už sėkmingą kalcio pasisavinimą iš žarnyno bei tinkamą mineralų pusiausvyrą kauluose. Vitaminas B12 prisideda prie osteoblastų gamybos ir turi įtaką jų funkcijai, o vitaminas C palaiko kolageno gamybą, kuris yra pagrindinis kaulų bei pagalbinių ląstelių komponentas, užtikrindamas kaulų tvirtumą.

Visų šių medžiagų visuma sukuria tinklą, kurio pagalba organizmas geba palaikyti optimaliausius mikroelementų, kaulų ląstelių bei vitaminų rodiklius ir užtikrinti puikią kaulų sveikatą. 

Kaip Palaikyti Puikią Kaulų Sveikatą?

Norint palaikyti tvirtus, sveikus kaulus neužtenka vartoti gausiai kalcio turintį maistą ar tik kalcio papildus. Per didelis kalcio kiekis organizme sukurs disbalansą. Kaulai yra daugybės mineralų, vitaminų, fermentų bei įvairių ląstelių darinys, kuriam būtinas įvairiapusis medžiagų aprūpinimas. Neretai galime išgirsti, kad palaikyti nepriekaištingą kaulų sveikatą, fizinis aktyvumas yra tiek pat reikalingas, kiek ir užtikrinimas maistinėmis medžiagomis. 

Svarbiausia atminkite, kad kaulai yra tokie pat gyvi audiniai, kaip ir mūsų oda ar bet kuris kitas kūno organas, todėl rekomenduojama vartoti gausius mineralų papildus, praturtintus vitaminu D, užsiimti fizinio krūvio pratimais bent du kartus per savaitę ir vartoti daržoves, vaisius, riešutus, žuvies bei grūdinės kultūros patiekalus turinčius įvairių mineralų ir vitaminų. 

Patarimai kaip stiprinti kaulinį audinį:

  • Vartojant kalcio papildus reikėtų atsisžvelgti, jog kalcio-magnio santykis būtų 2:1.
  • Mikroelementų, tokių kaip cinkas, magnagas, varis ir kt. galima gauti vartojant plataus spektro mineralų kompleksą. Mineralai dalyvauja visose organizmo stiprinimo ir atstatymo funkcijose, todėl geriant mineralų kompleksą, jūs padėsite visoms organizmo sritims. 
  • Nepamirškite vitamino D! Nors dažnai šį maisto papildą galite rasti kalcio komplekse, tačiau organizmo atstatymui reikalingos didesnės dozės (~5000TV).

 

 

Autorius: Martynas Basevičius
Medicinos mokslų studentas, Swansea University.
Be raštiško UAB “Natura Medica” sutikimo tekstą kopijuoti draudžiama.

Comments

  1. Kazys Stončius parašė:

    Kaulų tankis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *