Vitaminas D ir jo reikšmė mūsų organizmui
2021.03.14
Vitaminas D ir jo reikšmė žmogaus organizmui šiuo metu yra svarbi ir gausiai nagrinėjama daugelio šalių mokslininkų tema. Lietuvoje ištyrus vitamino D koncentraciją kraujyje tarp jaunų vyrų, paaiškėjo, kad 95% tiriamųjų trūksta šio mikroelemento. Vitaminas D siejamas su gera kaulų, dantų ir raumenų sveikata, imunomoduliaciniu, priešuždegiminiu poveikiu bei įtaka autoimuniniams procesams.
Palyginus su kitais mūsų kūnui reikalingais mikroelementais, šis vitaminas yra randamas tik siaurame racione produktų: riebi žuvis, kiaušiniai, grybai. 90% Vitamino D atsiranda odoje veikiant saulės ultravioletiniams beta (UVB) spinduliams ir tik apie 10% pasisavinus iš maisto plonajame žarnyne. Tačiau vitamino D kiekį organizme nulemia individualūs ypatumai, odos pigmentacija, gyvenamoji vieta, buvimas po kaitria saulę, vartojamas maistas, gyvenimo būdas bei kiti veiksniai.
Jau seniai įrodyta, kad vitamino D trūkumas sukelia kalcio ir fosforo apykaitos sutrikimus, kurie lemia kaulų ligų: rachito, osteomaliacijos ar osteoporozės išsivystymą. Tačiau naujosiomis žiniomis vitamino D stoka daro įtaką daugumos ligų atsiradimui ar eigai. Vitamino D trūkumas siejamas su autoimuninių, onkologinių, endokrininių, neuro-psichologinių, širdies ir kraujagyslių, infekcinių ir kitų ligų eiga.
Vitamino D trūkumo požymiai:
- Liūdesys – moterys, kurioms kraujyje nustatomas žemas vitamino D trūkumas, dvigubai dažniau serga depresija.
- Aukštas kraujo spaudimas – vitaminas D itin svarbus širdies ir kraujagyslių sistemai. Šis vitaminas padeda reguliuoti kraujo spaudimą, todėl kai jo trūksta, kraujospūdis gali išsibalansuoti.
- Padidėjęs jautrumas skausmui – vitamino D trūkumas gali būti susijęs su lėtiniu skausmu.
- Nuovargis ir mieguistumas.
- Irzlumas – vitaminas D turi įtaką serotinui, išskiriamam smegenyse. Šio laimės hormono trūkumas gali prisidėti prie nuotaikų kaitos.
- Raumenų silpnumas – sumažėjusi raumenų apimtis ar jaučiamas raumenų silpnumas gali būti vitamino trūkumo pasekmė.
- Sumažėjusi ištvermė – remiantys tyrimais, sumažėjęs pajėgumas galimai susijęs su vitamino D trūkumu.
Jeigu svarstote įsigyti vitamino D maisto papildą, perskaitykite šiuos faktus:
- Preparato intensyvumą lemia tarptautinių vienetų (TV) skaičius vienoje porcijoje.
- Prieš renkantis preparatą, tikslingiausią būtų atlikti biorezonansinį tyrimą, kad sužinotume ar organizme yra vitamino D trūkumas.
- Lengviausiai įsisavinama skysta ir aktyvi šio papildo forma: vitaminas D3.
- Jeigu vitamino D lygis yra normos ribose, siūloma vartoti: suaugusiems – 800-2000 TV, vyresniems nei 60 m. žmonėms – 2000-4000 TV.
- Ortomolekulinė vitamino D paros dozė – 5000TV per dieną.
Dažniausiai daromos klaidos vartojant vitaminą D:
- Nustojama vitamino D papildus vartoti vasaros metu, nors organizmas dar nėra atsistatęs.
- Ignoruojami faktoriai, kurie galėtų sumažinti vitamino D įsisavinimą- antsvoris, ligos, kepenų sutrikimai, virškinimo problemos, tulžies trūkumas, padidėjęs rūgštingumas, nuovargis, amžius.
Šaltiniai:
www.lsmuni.lt
Laba diena, Kristina, yra galimybės, kad dėl vitamino D stokos jaučiate tokius simptomus. Tačiau temperatūriniai pokyčiai visada yra skydliaukės veiklos įtakoje. Temperatūros pokytis nuo 36.6 iki 36.9 yra normalus, tačiau jeigu jaučiame nemalonus simptomai, rekomenduojame išsitirti biorezonansiniu tyrimu – https://naturamedica.lt/pr/organizmo-bioresonansinis-tyrimas/. Tada matysime viso organizmo rodiklius, galėsime nustatyti priežąstį.
Ar gali būti dėl vitamino D stokos (tyrimas rodė 33) sutrikusi kūno termoreguliacija. Temperatūra per dieną svyruoja nuo normalios iki 36,9 pirmyn ir atgal, krečia nedidelis drebuliukas, kai ji kyla. Labai stipriai jaučiu kada yra 36,6 o kada 36,8 (kaista skruostai, atšąla rankos ir kojos, sunkėja galva)?
Mindaugai, kiekvieno iš mūsų organizmas skirtingas. Kadangi vitaminas D gaminasi saulėje, labai priklauso kiek kiekvienas žmogus praleidžia tiesioginiuose saulės spinduliuose, ar naudoja nuo saulės apsauganti kremą ar drabužius. Taip pat priklauso nuo organų būklės bei užterštumo.
Niekada specialiai ir stabiliai nevalgau nei zuvies,nei kiausiniu,nei grybu,tad kodel as nestokoju to vitamino D,kas kt zmonems organuose ne taip veikia,kas isskiria musu organizme ta vitamina..?!