13/03/2025

Antioksidantai- kas tai? Siekiant suprasti, kas yra antioksidantai ir kuo jei naudingi sveikatai, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kas yra laisvieji radikalai. Šiuos junginius 1954 m. atrado amerikiečių biogerentologas Denhamas Harmanas, ieškojęs paaiškinimo, kodėl žmonės sensta. Laisvieji radikalai – tai labai reaktyvūs organizmo medžiagų apykaitos produktai. Moksliškai kalbant, tai neporinį elektroną turinčios molekulės, susiformuojančios vykstant oksidacijos procesui. Pastarasis vyksta ne tik organizme, bet ir dėl užterštos aplinkos. Anot garsaus amerikiečių gydytojo dr. Josepho Mercola, laisvieji radikalai yra natūralus organizmo atsakas į aplinkoje esančius toksinus (tabako dūmus, chemines medžiagas), saulės šviesą, kosminę ir žmogaus sukurtų prietaisų spinduliuotę ir netgi vartojamus vaistus. Laisvieji radikalai organizme gaminasi ir sportuojant bei prasidėjus uždegimo procesams. Kadangi jų molekulėms trūksta vieno elektrono, paprastai tariant, jos tiesiog agresyviai puola sveikas molekules, kad susigrąžintų trūkstamą dalį, t. y. ardo ląstelių sieneles. Būtent tokia reakcija vadinama oksidacija. Beje, pastaroji neretai įvardijama kaip biologinis rūdijimas. Jei organizmas negauna pakankamos apsaugos, laisvieji radikalai gali tapti nevaldomi, prasideda grandininė reakcija ir sutrikdomas ląstelių darbas. Tad nenuostabu, kad laisvieji radikalai atsakingi ne tik už ląstelių nykimą ir jų DNR pažeidimus, bet ir yra siejami su daugiau nei 60 ligų, tokių kaip vėžys, katarakta, aterosklerozė,cukrinis diabetas, kardiovaskulinės ligos, Parkinsonas ir Alzheimeris, ir kt.. Su laisvaisiais radikalais kovoja antioksidantai. Tai tokia grupė junginių, kurie neretai vadinami elektronų donorais. Jie laisviesiems radikalams paaukoja savo elektronus, tačiau patys nevirsta laisvaisiais radikalais.
Taigi antioksidantai – puiki motinos gamtos sukurta priemonė apsiginti nuo reaktyvių deguonies formų. Jeigu antioksidantų trūksta, gresia vadinamasis oksidacinis stresas, sukeliantis audinių ir organų pažeidimus. Vienų antioksidantų gauname su maistu, kiti gaminasi organizme. Tačiau svarbu žinoti, kad senstant šių gerai sveikatai svarbių junginių pasigamina vis mažiau, tad neretai siūloma vartoti papildų.
- Antioksidantai turi teigiamą įtaką odos būklei, padeda sulėtinti senėjimo procesus ir pailginti gyvenimo trukmę. Knygoje „The Antioksidants“ dr. Richardas A. Passwateris teigia, jog žmonės gali džiaugtis, kad yra vieni ilgaamžiškiausių būtybių gyvūnų karalystėje būtent dėl to, kad yra visaėdžiai ir su maistu gauna daugybę skirtingų antioksidantų. Be to, anot autoriaus, žmonės taip pat yra vienintelės būtybės, kurių organizmai patys gamina antioksidantus. • Gali „pataisyti“ pažeistus genus. Be to, stimuliuoti tuos genus, kurie atsakingi už natūralios organizmo apsaugos sistemos stiprinimą. • Kai kurie antioksidantai tarsi magnetai pritraukia sunkiuosius metalus ir paverčia nekenksmingais junginiais. Vėliau jie pašalinami iš organizmo. • Sukuria vadinamąjį skydo efektą. Kai kurie antioksidantai, pavyzdžiui, flavonoidai, tarsi virtualus skydas apsaugo ląstelių DNR nuo laisvųjų radikalų atakų. • Antioksidantai laikomi puikia priemone siekiant sumažinti riziką susirgti įvairiomis ligomis, ypač onkologinėmis. Teigiama, kad kai kurie jų stabdo vėžinių ląstelių augimą ir paskatina užprogramuotą vėžinių ląstelių žutį – apoptozę.
Kalbant apie antioksidantus neretai kyla painiava. Pavyzdžiui, tikriausiai teko girdėti, kad vieni galingiausių antioksidantų yra antocianinai, flavanoidai, resveratrolis, astaksantinas, vitaminas C ir kt. Kyla klausimas, ar pakanka, kad organizmas gautų vieno jų, o galbūt mums reikia kelių skirtingų? Svarbu žinoti, kad kiekvienas antioksidantas atlieka savo funkciją, be to, yra klasifikuojami pagal tirpumą. Vieni jų tirpsta riebaluose, kiti – vandenyje. Riebaluose tirpūs antioksidantai yra vitaminai A ir E, karotenoidai, kofermentas Q10 ir alfa lipoinė rūgštis, vandenyje – antocianinai, restveratrolis, vitaminas C, glutationas ir polifenoliai. Žmogaus organizmui riekia abiejų tipų antioksidantų. Mat mūsų ląstelės bei skystis tarp jų yra sudaryti iš vandens, o ląstelių membranos – daugiausia iš riebalų. Tad visišką ląstelių apsaugą nuo laisvųjų radikalų poveikio užtikrinti gali tik abiejų tipų antioksidantai. Tiesa, šios medžiagos gali būti klasifikuojamos ir pagal tai, ar yra fermentinės ar nefermentinės bei pagal molekulių dydį. Siekiant išlaikyti gerą sveikatą labai svarbu, kad organizmas gautų įvairių antioksidantų.
Patys galingiausi – antioksidantai, sintetinami žmogaus organizme glutationas. Tai vienas svarbiausių antioksidantų, randamas kiekvienoje kūno ląstelėje. Jis dayvauja baltymų sintezėje, transmembraniniame transporte, leukotrienų sintezėje. Ląstelių viduje gliutationas veikia kaip stiprus antioksidantas, neutralizuojantis žalingą laivųjų radikalų poveikį. Jis apsaugo DNR ir RNR bei mitochondrijas, kuriose vyksta ląstelių energijos gamyba. Gliutationas reikalingas imuninės sistemos aktyvumui- skatina limfocitų dauginimąsi. Be to pasižymi unikalia savybe maksimaliai padidinti visų kitų antioksidantų efektyvumą, tarp jų vitaminus C ir E, kofermentą Q10 bei alfa lipoinę rūgštį. Vyresniame amžiuje gliutationo mažėja, todėl mažėja organizmo gebėjimas kovoti su laisvaisiais radikalais.
Natūralus neutraceutikas – MEDOX – antocioninai biologiškai aktyvios medžiagos tiesiogiai suriša laisvuosius radikalus ir sumažina mažo tankio lipoproteinų kiekį plazmoje, taip mažindami širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Teigiamas terapinis poveikis širdies ir kraujagyslių yra siejamas ne tik su jų antioksidacinėmis savybėmis, bet ir sugebėjimu mažinti trombocitų hiperaktyvumą bei jų agregaciją, arterijų pažaidą, uždegimo mediatorių gamyba, o taip pat pasižymi kraujagysles plečiančiu ir sistolinį kraujo spaudimą mažinančiu poveikiu. [de Pascual-Teresa et al., 2000]
MEDOX antocianinai
Medox yra natūralus produktas, susidedantis iš 17 antocianinų molekulių išgaunamų iš mėlynių ir juodųjų serbentų. Šios molekulės yra mažos (485-500 g / mol), kad galėtų prasiskverbti per ląstelių sieneles ir hematoencefalinį barjerą. Visos molekulės C-žiede turi teigiamą krūvį. Trys iš šių molekulių turi katecholinę struktūrą. Šios molekulės yra: cianidinas 3G, delfinidinas 3G ir petunidinas 3G. Šios molekulės, taip pat turi vieną arba du ortodihidroksidinius ryšius C-žiede.
C 3G ir P 3G turi vieną ortodihidroksidinį ryšį B žiede, o D 3G turi du ortodihidroksidinius ryšius šiame žiede. Remiantis daugelio in vitro (ląstelių kultūroje) tyrimų duomenimis, nors C 3G neutralizuoja vėžio ląstelių augimą ir plitimą, D 3G atrodo yra žymiai efektyvesnis stabdant vėžio ląstelių augimą ir plitimą (krūties, storosios žarnos, plaučių, kiaušidžių vėžio, melanomos atvejais….).
C ir D 3G 3G Medox produkte sudaro daugiau nei 80% antocianinų kiekio. Maždaug 200 vėžiu sergančių pacientų buvo gydomi produktu Medox kartu su įprastomis medicininėmis vėžio gydymo priemonėmis, nuo 2000-ųjų metų kai produktas pasirodė rinkoje.
Daugelis šių pacientų kenčia nuo prostatos vėžio, tačiau pacientai, sergantys gaubtinės žarnos vėžiu, plaučių vėžiu, kiaušidžių vėžiu, kepenų vėžiu ir kitomis vėžio formomis taip pat gydymo metu vartojo Medox. Dvidešimt du vėžiu sergantys pacientai, kuriems buvo taikomas gydymas su Medox, buvo detaliai stebimi BioLink grupės, nors ir ne mokslinis tikslais.
Medox nebuvo naudojamas kaip tradicinių vaistų nuo vėžiopakaitalas, o kaip papildas tradiciniam gydymui, su išimtimi prie kurios grįšiu vėliau. Iki šiol įtikinamiausi rezultatai buvo gauti tiriant poveikį prostatos vėžiui, jie yra tokie:
Bent 8 iš 12 vėžiu sergančių pacientų žymiai sumažėjo Specifinio prostatos antigeno (PSA) kiekis, praėjus 3-6 savaitėms po to kai jie pradėjo naudoti minimalią Medox dozę – 480mg per dieną.
1 ir 2 tipo prostatos vėžiu sergantiems pacientams turintiems Gleasono sumos (X + Y) diferenciacijos laipsnį lygų 5 arba žemesnį, PSA stabilizavosi ir išliko žemesnis nei 2 keletą metų, netgi tada, kai po metų ar dviejų metų gydymo, Medox dozė buvo mažinama iki 180mg. (PSA rodiklių kitimo grafikas parodytas 1 pav.). Vėžiu sergantys pacientai šioje grupėje buvo stebimi daugiau nei 7 metus, o PSA vertė visą laikotarpį išliko lygi 2 ar mažesnė.
Palyginti su pirmąją grupe, 3-4 tipo prostatos vėžiu sergantiems pacientams, kurių Gleasono suma lygi 6 ar daugiau, vartojant 480 mg Medox ar daugiau, PSA rodikliai kito kitaip.
Šiems 3-4 tipo prostatos vėžiu sergantiems pacientams, PSA rodikliai taip pat ženkliai sumažėja per 4-6 savaites, tačiau ne tokiu mastu, kaip pirmajai grupei. Be to praėjus 8-24 mėnesiams PSA rodikliai ima svyruoti aukštyn ir žemyn, ir gali likti aukšti gana ilgą laiką (gali būti keletas metų). (PSA rodiklių kitimo grafikas parodytas 2 pav.).
Netgi šie, 3-4 tipo prostatos vėžiu sergantys pacientai, išgyvena daugiau metų, nei jiems buvo prognozuota nuo diagnozavimo. Tačiau būtina prisiminti, kad dėl etinių priežasčių visi šie vėžiu sergantys pacientai, taip pat yra taikomos įprastinės prostatos vėžiui gydyti skirtos procedūros. Taigi sunku nuspręsti, ar šie rezultatai yra Medox nuopelnas.
Vienu atveju Medox buvo vartojamas kaip pakaitalas įprastam prostatos vėžio gydymui. Tai buvo amerikietis prostatos vėžiu sergantis pacientas gyvenantis Švedijoje, nepripažystantis jokio medicininio gydymo. Šiam asmeniui skausminga mirtis buvo prognozuojama jau 2000 metais. Ilgą laiką jis palaikė gyvybę tik pasikeitusio gyvenimo stiliaus, mankštos ir savo specialios mitybos dėka. Tačiau 2008 metų rudenį pabandžius jam kurį laiką taikyti gydymą kvercetino ir kurkumino papildais (su kai kuriais gana nemaloniais šalutiniais poveikiais) jo PSA rodikliai pakilo iki gasdinančių 135.
Pasikonsultavus su JAV medicinos urologu prostatos vėžiu sergančiam pacientui buvo rekomenduojama pradėti taikyti gydymą vartojant nuo 480mg iki 640mg Medox per dieną. Po 4 savaičių šio kiekio Medox vartojimo, jo PSA rodiklaiai nukrito iki 1,2. Kaip pacientas teigė: „Karolinska urologai pavadino jį stebuklu”.
Kai praėjus maždaug metams PSA rodikliai pradėjo svyruoti, prie Medox antocianinų dozės pridėjus papaildomai kvercetiną ir kurkuminą (Prostasol) PSA rodikliai dar kartą ėmė mažėti. Jei tik leis laikas bus pristatyta dar keletas vėžio gydymo atvejų, tokių kaip gaubtinės žarnos, kiaušidžių ar kepenų vėžio.
Kodėl mes esame linkę manyti, kad tai, ką mes išgyvenome pastaruosius 9 metus iš dalies gali būti gydymo, pasitelkiant dideles dozes Medox, pasėkmė nors visi šie atvejai tikrai nėra vien moksliniai? Na priešingai maisto papildams, Medox veikimas nėra pagrįstas vien moksliniais ir klinikiniais bandymais. Produktas tvirtinamas atliekant mokslinius, medicininius tyrimus universitetinėse ligoninėse ir universitetuose Norvegijoje, ES, Azijoje ir JAV nuo 2001 m.
Pirmasis in vitro (ląstelių kultūroje) vėžio tyrimas, buvo atliktas Bergeno universiteto Medicinos fakultete 2001 m. tiriant agresyvaus, labai greitai plintančio smegenų auglio atvejį. Buvo padaryta išvada, kad Medox ženkliai sumažino vėžio ląstelių augimą ir plitimą.
Maždaug po šešerių metų, vėžio tyrimų komanda Summa sveikatos sistema, Ohajuje, JAV, atliko bandomąjį tyrimą su žmonių vėžio ląstelių linijomis, taikant BioLink grupės Norvegijoje išgaunamus pagrindinius Medox antocianinus (C 3G ir D 3G). Vėžio tyrėjai atliko in vitro tyrimą su žmogaus vėžinėmis ląstelėmis iš šlapimo pūslės, prostatos, kiaušidžių, krūties ir plaučių.
JAV tyrėjų komandos gauta išvada: Tiek C-3G tiek ir D 3G veikia mažindami vėžio plitimą ir augimą visose ląstelių linijose. D 3G visais atvejais buvo veiksmingesnis nei C 3G.
Mažėjančia tvarka šie antocianinai buvo efektyviausi šlapimo pūslės vėžio = kiaušidžių vėžio = prostatos vėžio > krūties vėžio > plaučių vėžio gydymui. Molekulės buvo stabilios visose ląstelių linijose.
Pastaruoju metu (2007) lediniuose „The Journal of Nutrition“ (liet. „Mitybos žurnalas“), JAV, „Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology” (liet. „Arteriosklerozė, trombozė ir kraujagyslių biologija“), JAV (2007), ir „American Journal of Clinical Nutrition“ (liet. Amerikietiškas klinikinės mitybos žurnalas“), JAV (2007) buvo paskelbti su vėžiu (lėtiniu uždegimu) susiję moksliniai medicinos tyrimai.
Ką mes žinome apie Medox antocianinų mechanizmus, susijusius su vėžiu, kurie patvirtintų minėtus atvejus?
Peržvelgsime 8 skirtingus įdomius Medox antocianinų poveikius, susijusius su vėžinių ląstelių plitimo ir augimo slopinimu.
- atsitiktinių imčių, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas tyrimas su žmonėmis, n = 120, atliekamas Ullevål universitetinėje ligoninėje, Osle, ir Oslo universitete, vartojant 320mg Medox dozę per dieną (1), kuris buvo paskelbtas leidinyje „The Journal of Nutrition“ (liet. „Mitybos žurnalas“), JAV 2007 pavadinimu: Antocianinai slopina Branduolinio faktoriaus kappaB aktyvaciją monocituose ir sumažina PRO-uždegiminių mediatorių koncentraciją plazmoje sveikiems suaugusiesiems.
Tyrimo išvada: ,,Šie duomenys rodo, kad antocianinų papildai (Medox) gali būti naudingi lėtinių uždegiminių ligų profilaktikai arba gydymui slopinant BF-kappaB transaktyvaciją ir PRO-uždegiminių chemokinų, citokinų ir uždegimo mediatorių koncentraciją kraujo plazmoje”.
Lėtinio uždegimo slopinimas turi didelį reikšmę mažinant vėžio augimą ir plitimą „(2), šis Medox poveikis galėtų būti viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl atliekame stebėjimus kaip vyksta pacientų gydymas produktu Medox.
- Mes žinome, kad pagrindiniai Medox antocianinai, C 3G ir D 3G slopina MMP2 ir MMP9 blokuodami MAPK’s ir BF-kappaB, kuris skatina MMP-9. Blokuojant matricos metaloproteazę mažinamas angiogenezės vystymąsis, nes šie procesai labai priklauso nuo MMP veiklos (3).
- Pagrindinės Medox antocianinų molekulės C 3G ir D 3G taip pat žymiai slopina vėžio augimo faktorius (VEGF, bFGFSM, +++) blokuoja P38, MAPK’s ir JNK, mažindamos ląstelių skverbimąsi ir plitimą (4).
- Be to, C 3G ir D 3G mažina iNOS, ir tokiu būdu gali 50-75% sumažinti COX-2 vėžio ląstelėse. COX-2 yra gana dažnas daugelyje vėžio ląstelių ir apsaugo šias ląsteles nuo apoptozės. COX-2 vėžio ląstelėse taip pat skatina angiogenezę (5).
- Turimais duomenimis didelis CETP (Cholesterolio esterius pernešantis baltymas) kiekis gali sukelti matricos metaloproteazę 2 ir 9, taip skatindamas augimo faktorius (VEGF, bFGFSM ir t. t.). Atsitiktinių imčių, dvigubai aklo, placebu kontroliuojamo tyrimo su žmonėmis Sun Yat-sen Universiteto medicininių tyrimų departamente, Ghuangzho mieste, Kinijoje (6) metu buvo nustatyta, kad Medox žymiai sumažino CETP fermento kiekį..
- Pagrindiniai Medox antocianinai, C 3G ir D 3G per p38 ir p53 signalo perdavimo kelią skatina putliųjų ląstelių apoptozę (6).
- Pagrindiniai Medox antocianinai slopina proteosomas, kurios spartina ląstelių augimą ir plitimą bei didina BF-kappaB ir naikina p53 (6).
- Įrodyta, jog pagrindiniai Medox antocianinai skatina ROS p38 MAPK ir JNK vaidmenį apoptozės procesui, aktyvuojant mitochondrijų kitimą ir mažinant Bcl-2 (gerinant mitochondrijų pralaidumą ir didinant BIM (skatinant apoptozę). Šis procesas vyksta tik vėžinėse ląstelėse (7).
- antocianinų prisotintas ekstraktas potencialiai gali apsaugoti nuo 5-FU sukelto toksinio poveikio kaulų čiulpams ar / ir geba padidinti chemoterapijos efektyvumą 5-FU (8).
Taigi, tokių ne mokslinių Medox poveikio taikant jį vėžio gydymui stebėjimų rezultatų buvo galima tikėtis. Tačiau, siekiant pagrįsti antocianinų poveikį vėžiui, reikalinga atlikti daugiau mokslinių tyrimų.
Šaltiniai: Morris, M. et al.,’Dietary intake of antioxidant nutrients and the risk of incident AD’, Journal of the American Medical Association, vol 284(24), pp.3230-7 (2002).Also see pp. 3223-61.
Jacques, P.F., ‘Relationship of vitamin C status to cholesterol and blood pressure’, Annals of the New York Academy of Sciences, vol 669, pp. 205-14 (1992)
Bond, G. et al., ‘Dietary vitamin A and lung cancer: Results of a case control study among chemical workers’, Nutrition and cancer, vol.9, pp.109-21 (1987)
Wald, D. S and Morris, J. K., British Medical Journal, vol 325, pp. 1202 (2002)
Dalintis šiuo straipsniu:
Atraskite efektyvius maisto papildus
Aukščiausios kokybės Trace Minerals maisto papildai iš JAV, praturtinti joniniais jūros mineralais iš Didžiojo druskos ežero Jutoje, kurių įsisavinamumas sieka net 99%.