Pagrindinės magnio funkcijos organizme
2021.03.09
Magnis vienas iš labiausiai ištirtų mikroelementų pasaulyje, taip pat vienas iš dažniausiai vartojamų maisto papildų. Labiausiai paplitusi magnio sveikatingumo priežastis – raumenų skausmo bei mėšlungio mažinimas. Tačiau šis šarminis metalas yra ypatingai svarbus dar keliose organizmo funkcijose: energijos gamyboje, raumenų funkcijoje, kaip kofaktorius (dalyvauja 320 skirtingų procesų) ir nervinių signalų perdavime.
Panagrinėkite kiekvieną iš šių funkcijų:
Magnis yra centrinė ATP molekulės dalis, tai universalus visų ląstelių energijos šaltinis. Tad magnis reikalingas kiekvienam net ir mažiausiam energijos junginiui mūsų organizme. Jeigu mūsų organizme trūksta magnio, mes nesugebame pagaminti pakankamo kiekio ATP molekulių, nepalaikoma normali energijos apykaitą, mažėja gyvybinės funkcijos. Taip pat magnis ypatingai svarbus aerobiniam (ląsteliniam) kvėpavimui. Ląstelinis kvėpavimas vyksta mitochondrijose, mūsų mažose energijos gamyklose. Šio proceso metu vyksta cheminės reakcijos grandinė:
Angliavandeniai + deguonis -> anglies dioksidas + vanduo + energija
Aerobinio kvėpavimo metu svarbų vaidmenį atlieka kofaktoriai- šiuo atveju magnis. Jis tarsi raktas, kuris patekęs į reikiama spyną leidžia fermentui atlikti skirtingą veiksmų seką. Aerobinis kvėpavimas kiekvienos reakcijos metu pagamina dar daugiau energijos.
Visi žinome, jog magnis naudojamas raumenų funkcijai palaikyti. Raumenyse magnis veikia kaip elektrolitas. Mūsų raumenys kasdien susitraukia ir vėl atsipalaiduoja. Kalcis patekęs į ląstelės vidų sukelia jos susitraukimą, o magnio atsargos ląstelės viduje išstumia kalcį- tada raumuo vėl atsipalaiduoja. Esant šių mineralų balansui raumenų būklė būna puiki. Kai organizmui trūksta magnio, kalcis ilgesnį laiką užsibūna ląstelėje ir sukelia raumenų mėšlungį.
Labai svarbu žinoti jog magnis tiesiogiai ir netiesiogiai daro įtaką 320 skirtingų biocheminių procesų žmogaus organizme. Šis elementas- vienas iš daugiausiai funkcijų atliekančių mineralų organizme. Daugelyje šių procesų magnis veikia kaip kofaktorius, fermento sudėtyje. Fermentas – baltyminis katalizatorius, paspartinantis organizme vykstančias chemines reakcijas tūkstančius kartų ir taip užtikrintinantis komunikaciją tarp skirtingų organų. Pavyzdžiui magnis yra būtinas gerai insulino funkcijai bei kasos darbui. O insulinas padeda pernešti gliukozę iš mūsų kraujo į ląstelės vidų, kuri naudojama aerobiniame kvėpavime. Tad magnis netiesiogiai kontroliuoja gliukozės kiekį kraujyje, tuo pačiu užtikrindamas reikalingas medžiagas energijos apytakai vykti.
Paskutinė magnio funkciją nervinių impulsų perdavimas. Magnis, elektrolitas ir nervinius impulsus perduodantis mineralas. Magnis dalyvauja visų šiandienai žinomų galvos smegenų neuropeptidų sintezėje ir atsako už stabdymo signalų, kylančių iš centro (galvos) į periferinius nervus ir raumenis, perdavimą.
Dažni magnio trūkumo simptomai: raumenų mėšlungis, įtempti raumenys, nuovargis. Tačiau magnio trūkumas pacientams pasireiškia ne vien įsitempusiais raumenimis, bet ir persitempusiomis kraujagyslėmis, dėl kurio jos gali sukietėti ir nebegali atsipalaiduoti, taip nuolatos palaikydamos aukštą kraujo spaudimą.Tyrimai rodo, kad magnis gali sumažinti kraujo spaudimą [1], sumažina atsparumą insulinui ir pagerina glikemijos kontrolės rodiklius tarp pacientų sergančių 2 tipo diabetu [2]. Taip pat įrodyta, kad magnis padeda palaikyti normalią nervų sistemos būklę ir psichologinę funkciją, mažina nuovargį ir pavargimo jausmą. [3]
[1] https://academic.oup.com/ajh/article/15/8/691/143851
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356710/
[3] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:02012R0432-20170822&qid=1549377694700&from=LT