0

Kodėl vieni papildai veikia, kiti ne?  2020.03.26

Kodėl vieni papildai veikia, kiti ne? 

Vitaminai, mineralai, omega ar lipolinės rūgštys,antioksidantai, kolagenas… papildų, kuriuos galima įsigyti, sąrašas vis ilgėja. Nors sveikatos ekspertai pabrėžia, kad dauguma mūsų turėtume gauti visus reikalingus vitaminus ir mineralus iš subalansuotos dietos, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais ES atliktų tyrimų duomenys rodo blogėjančią gyventojų mitybos būklę (statista.com). Ne Veltui vis daugiau žmonių vartoja maisto papildus, kad papildytų savo dienos maisto racioną. Statistiškai daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų kartais vartoja kokius nors maisto papildus.
Be to tikriausiai visi esame susidūrę su labai pozityviomis papildų reklamomis bei skambiais šūkiais “pajusite poveikį iš karto”, tačiau kodėl įsigijus papildus ir juos vartojant, dažnai nejaučiamas joks efektas. Leiskite mums padėti atsakyti į klausimą: kodėl vieni papildai veikia, o kiti ne. 

 

Atkreipkite į maisto papildų pasiūlą

Prieš įsigyjant papildus būtina atkreipti dėmesį į papildo etiketę ir jo sudėtį. Vitaminai ir mineralai turi daug skirtingų cheminių formų- vienos natūralios, lengvai įsisisavinamos į žmogaus ląsteles, o kitos- sintetinės, kurių mūsų organizmas negali taip lengvai įsisavinti. Taip pat vieni maisto papildai yra tablečių, kiti- kapsulių, o treti- skysčio ar gelio pavidalu. Šiuo atveju svarbi yra papildo forma. Mūsų organizmas geriausiai absorbuoja skystą papildų formą bei mineralais praturtintus vitaminų kompleksus. Mineralai yra labai svarbūs kitų maistinių medžiagų įsisavinimui, nes esant jų deficitui, sutrinka normali ląstelių funkcija. Įsigyjant maisto papildus stenkitės ieškoti produktų, kurie pasižymi natūralia sudėtimi bei turi ekologiškumo sertifikatus.

 

Įsigilinkite kokie veikliųjų medžiagų kiekiai nurodyti sudėtyje

Labai svarbu atkreipti dėmesį į veikliųjų medžiagų kiekius. Visada palyginkite kokia yra papildo veikliosios medžiagos referencinė maistinė vertė (RMV) arba koks sudedamosios dalies kiekis yra nurodytas sudėtyje. Norime pastebėti, kad dažnu atveju, veikliųjų medžiagų kiekiai yra tolygūs papildo kainai, t.y. kuo brangesnis produktas, tuo jis efektyvesnis, nes jame daugiau vitaminų, mineralų ar kitų maistinių medžiagų.
Neišsigąskite, jeigu paros referencinė maistinė vertė siekia kelis šimtus procentų, nes tai senas matavimo vienetas. 20a. pradžioje, dėl blogėjančios žmonių sveikatos buvo nutarta, kad kiekvienam žmogui reikia gauti bent rekomenduojamą paros normą papildų (RMV) ir tada sumažės ligų sukeltų vitaminų ar/ir mineralų trūkumo. Dr. J. Bland’as, pasaulyje garsus biochemikas, teigia: RMV neturi nieko bendro su individualiu kiekvieno žmogaus poreikiu. RMV yra nustatyti standartiniai, žmogaus kasdieniame racione reikalingi papildų kiekiai tam, kad žmonės nesirgtų mitybos trūkumo ligomis: beri-beri (vit. B1 trūkumas), pelagra (vit. PP trūkumas), skorbutu (vit. C trūkumas), rachitu (vit.D trūkumas), tačiau RMV neištaiso Vakarų visuomenei būdingų sveikatos sutrikimų.”

 

Taigi, RMV nepripažįsta individualių variacijų ir nenustato optimalių dozių. Pavyzdžiui, jeigu jūs rūkote, kartais vartojate alkoholį, gyvenate užterštoje aplinkoje, jaučiate PMS ar menopauzės simptomus, vartojate kontraceptines tabletes, labai daug sportuojate, kovojate su infekcija arba stresu ar vartojate vaistus, jūsų papildų poreikis gali būti trigubai didesnis.
Vis daugiau mokslinių tyrimų patvirtina požiūrį, kad didelės maistinių medžiagų dozės pasižymi profilaktiniu poveikiu. Vitaminai C ir E, beta karotinas, B grupės vitaminai ir kofermentas Q10 priklauso maistinių medžiagų grupei, kurių daug didesnės nei RMV dozės turi teigiamos įtakos sveikatai ir ilgaamžiškumui. “Maisto produktuose esančios maisto medžiagos gali apsaugoti ir gydyti ligas bei lėtinti senėjimo procesą”- Pauling, L. Gydymas didelėmis maisto papildų dozėmis, dar vadinamas ortomolekuline medicina, šį terminą sukūrė vienas iš žymiausių molekulinės chemijos mokslininkų, Nobelio premijos laureatas Linus Pauling, 1968 m. 

 

Jeigu rašoma, jog vitaminas atitinka 50% referencinės paros normos, tokio papildo nepakaks palaikyti balansą sveikame, neužterštame organizme. Veikliosios medžiagos tiesiog per mažai. Padėti kūnui atstatyti kokio nors mikroelemento trūkumą- papildo paros dozės turėtų prasidėti bent nuo 150-300% RMV, sportui vartojami papildai, kurie greitai organizmui padeda įgauti energijos siekia net keletą tūkstančių procentų. Jeigu papildas pardavinėjimas Europos Sąjungoje- jis tikrai patikrintas ir saugus vartoti, tad nereikėtų bijoti didelių kiekių esančių ant etiketės. Norint pajusti, kad maisto papildas veikia, patartina vartoti didesnėmis dozėmis. Natūralūs maisto papildai tikrai daro pokytį.
Įdomumo dėlei, perskaitę šį straipsnį patikrinkite savo maisto papildų lentyną ir atkreipkite dėmesį kokius kiekius veikliosios medžiagos kiekius tame papilde įdeda gamintojas.

 

Nepamirškite, jog maisto papildai veikia sinergiškai

Nei viena reikalinga medžiaga neveikia izoliuotai, todėl būtina vartoti natūralius multivitaminų ir mikro-makro mineralų, antioksidantų, omega rūgščių maisto papildus.
Pavyzdžiui, magnis konkuruoja su kalciu, todėl magnio papildus rekomenduojama vartoti su kalciu arba užtikrinti kalcio normą vartojant maistą. Idealus magnio ir kalcio santykis 2:3. Gilinantis toliau, kalcio pasisavinimui reikalingas vitaminas D, kuris padeda vykti kalcio apykaitai. Cinkas yra geležies, mangano ir vario antagonistas. Todėl vartojant cinko papildą ilgesnį laiką, būtina užtikrinti ir kitų mineralų vartojimą. Vitaminas A veikia kartu su cinku, o vitaminai C ir E padeda išsaugoti vitaminą A organizme. Gamtoje viskas susieta ir taip sudaro visumą, dėl to maiste nėra atskirų vitaminų ar mineralų, visur yra sinerginis ryšys, kuris pagerina maistinių medžiagų pasisavinimą. 
Įsigyjant maisto papildus reikia būti atsakingiems ir pasitarti su specialistu, kaip juos derinti, kad būtų pasiekta didžiausia nauda. Taisyklingai vartojant papildus rezultatai gali būti pasiekti labai greitai, ypač, derinant maisto papildus kartu su harmoninga dvasine sveikata, subalansuota mityba, fizine veikla.

Svarbu ir papildų gamintojo patirtis ir patikimumas

Labai svarbu atkreipti dėmesį į gamintojo patirtį. Visada galite paprašyti platintojo Lietuvoje, kad suteiktų daugiau informacijos apie gamintoją: pažymėjimus, įrodančius kaip išgaunami papildai, kokie yra jų apdirbimo procesai, kokios maistinės medžiagos naudojamos. Taip pat svarbu, jog gamintojas turėtų tarptautinius sertifikatus patvirtinančius produkto saugumą ar ekologiškumą.
Pavyzdžiui, gamintojas Biolink group (Norvegija) šiemet, jau 20 metus gamina maisto papildą MEDOX su vis dar nepakeista sudėtimi, kuri patvirtinta NNN sertifikatu (Nansen Neuroscience Network) bei įrodyta veiksminga tarptautinėmis klinikinėmis studijomis. Taip pat gamintojas Trace Minerals Research (JAV) gamina natūralius maisto papildus virš 50 metų, o jų unikalus produktas- Concentrace jūros mineralų kompleksas- 10 metų iš eilės perkamiausias Jungtinėse Amerikos valstijose (2019m., SPINS). Tai vieni iš patikimų papildų gamintojų, apie kuriuos lengvą rasti informacijos internete bei įsigilinti į jų gamybos patirtį. 

Šaltiniai:

Holford, P., (2004). Nauja optimalios mitybos biblija. 13-129. UK. 

Value of the dietary supplements market in Europe in 2015 and 2020, by country. Prieiga per internetą: www.statista.com

LIETUVOS GYVENTOJŲ MAISTO PAPILDŲ VARTOJIMAS IR JŲ POŽIŪRIS Į MAISTO PAPILDUS. Prieiga per internetą: www.hi.lt

 

Klientų sėkmės istorijos

“Esu maloniai nustebusi joninių papildų veiksmingumu! Paauglystėje diagnozavo ligą: AV mazgo tachichardija, tai staiga prasidedantis ir staiga pasibaigiantis pagreitėjusio širdies ritmo priepuolis. Atlikti kraujo tyrimai parodė kalio trūkumą, tai labai svarbus mikroelementas širdies veiklai. Vaistinėje įsigijau Biokalis miltelius ir dar keletą kitų maisto papildų, pusmetį vartojant juos dvigubomis dozėmis nepajutau jokio efekto. Man pasisekė, jog vėliau atradau ir  išbandžiau Trace Minerals joninius kalio lašus- kraujo tyrimai parodė efektą po savaitės, o priepuolių sumažėjo perpus. Nuo šiol esu dažna Natura medica klientė.”

Aušrinė Š.,
Rinkodaros specialistė

“Man 76-eri ir jaučiu lėtines sveikatos problemas, daktarų diagnozė “senatvė” ir pasiūlė vartoti vaistus mažinančius spaudimą, skystinančius kraują…  Daktarė pasiūlė alternatyvą- pabandyti šarminti organizmą su joniniais Concentrace mineralais ir širdies veiklai gerinti- kofermentą Q10. Efektą pajutau iš kart! Mineralai praturtina vandenį, tad po keletos savaičių pasijutau energingesnė, sumažėjo skrandžio rūgštingumas, vartojant kofermentą Q10  širdį mažiau vargina nemalonūs pojūčiai, nepasikartoja širdies permušimai. Pagerėjo mano bendra savijauta bei nuotaika. Be to papildai labai skalsūs, jų užtenka ilgam, tad galiausiai, palyginus su vaistine, dar ir sutaupau pensijos. Rekomenduoju šiuos papildus visoms savo draugėms.”

Vitalija K.,
močiutė

 

Comments

  1. ausrine ausrine parašė:

    Kadangi, į medicinos programas neįtraukiama daug informacijos apie maisto papildus bei kitus sveikatinimo būdus, gydytojai turi asmeniškai plėsti kompetencijos ribas, kad galėtų patarti šiais klausimais. Tai reikalauja nemažai laiko bei kantrybės, tad ne kiekvienas daktaras išmano kokie papildai tinkami pacientui.

  2. Gintautas parašė:

    Kodėl lietuvoje gydytojai tokie abejingi savo pacientams(galbūt ne visi)jeigu paklausi kad gal man nusipirkt to ar kito papildo retai sulauksi patarimo šaltai burbteli – glit nusipirkt ir tiek.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *