Dažnai girdime nuogastavimus- kad mums trūksta energijos ir kad patiriame per daug stresų. Galutinis rezultatas- nuovargis, išsekimas, apsnūdimas, apatija, nepakankamas dėmesio sutelkimas ir išsiblaškymas, motyvacijos trūkumas, o bet kuris iš šių nusiskundimų reiškia ne ką kita kaip energijos stoką. Kūno cheminės reakcijos iš esmės keičiasi kaskart, kai tik susiduriame su stresine situacija. Stresas prasideda mintyse. Greiti streso signalai stimuliuoja adrenalino gamybą antinksčių liaukose. Per kelias sekundes jūsų širdis pradeda daužytis, pasikeičia kvėpavimas, į kraują patenka gliukozės atsargos, raumenys įsitempia, akių vyzdžiai išsiplečia, netgi kraujas sutirštėja. Adrenalino kiekio, išsiskiriančio į darbą važiuojančiam žmogui, kuris įstrigo kamštyje, pakaktų nubėgti mylią. Štai kiek daug gliukozės išskiriama raumenyse ir kepenyse skaidant glikogeno atsargas. Stresui atlaikyti reikalinga energija atimama iš normalių organizmo palaikymo ir atkūrimo procesų, tokių kaip virškinimas, valymasis ir jaunėjimas. Taigi kiekviena minutė, kurią praleidžiate apimti streso, sparčiai sendina jūsų kūną.
Vitaminas B6 ir cinkas padeda veikti insulinui, vit. B3 ir chromas yra gliukozės toleravimo faktoriaus dalis, bei daugybė kitų medžiagų, būtinų ląstelėse esančiai gliukozei paversti energija. Tai vitaminai: B1, B2, B3, B5, koenzimas Q10, vit. C, geležis, varis ir magnis. Vitamino B12 reikia adrenalino gamybai, vitamino B5 (pantoteno rūgšties) – kitų antinksčių hormonų- gliukokortikoidų gamybai. O taip pat mineralai kalcis ir magnis, cinkas, bei cholinas, amino rūgštys būtini hormonų gamybai.
Esant stresui ar nuolatinei įtampai labai svarbų apsauginį vaidmenį atlieka antioksidantai Medox. Smegenys yra labiausiai pažeidžiamos oksidacinio streso. Oksidacinis stresas dalyvauja tokių ligų, kaip Alzheimerio, Parkinsono, insulto, epilepsijos priepuolių, neurotraumų atvejais. Organizmui senėjant, pažaidos nervų ląstelėse gilėja, o tai didina neurodegeneracinių ligų atsiradimo riziką. Medox saugo nervų sistemą nuo lipidų peroksidacijos ir neleidžia dalyvauti ciklinėse oksidacijos- redukcijos reakcijose, gerina trumpalaikę atmintį, stabdo senėjimo procesus.
Vitaminas A reikalingas odai ir gleivinėms, pasižymintis antioksidacinėmis ir imuninės sistemos stiprinančiomis savybėmis. Trūkstant šio vitamino gali atsirasti burnos gleivinės išopėjimai, blogas matymas tamsoje, spuoguota, sausa, šerpetojanti oda, o taip pat galimi dažni peršalimai, infekcijos. Vit. A veikia kartu su cinku, o vit.C ir vit.E padeda išsaugoti vit.A. Todėl geriausia vartoti su maistu kartu su multivitaminais ir antioksidantais.
Vitaminas C stirpina imuninę sistemą ir taip kovoja su infekcija. Jis gamina kolageną, taip stiprindamas kaulus, odą ir sąnarius. Trūkstant vit. C vargina dažni peršalimai, dažnos infekcijos, galimas energijos trūkumas, o taip pat būdinga- jautrios ir kraujuojančios dantenos, lengvai atsirandančios mėlynės, lėtas žaisdų gyjimas. Per didelė dozė vit.C gali sukelti viduriavimą, bet tai nėra intoksikacijos požymis, sumažinus dozę, viduriavimas pasibaigia. Vit.C veikia kartu su bioflavanoidais, nes būtent jie padidina vit. C poveikį. Labai svarbu kartu gauti B grupės vitaminus, kurie veikia energijos gamybos procese. O kartu su vit. E veikia kaip antioksidantas.
Vitaminas D padeda turėti stiprius ir sveikus kaulus, kadangi sulaiko juose kalcį. Trūkstant vit. D gali atsirasti sąnarių skausmai ir sustingimas, nugaros skausmai, dantų ėduonis, varginti raumenų mėšlungis, pradeda slinkti plaukai. Labai naudinga būti saulėje, kadangi vit. D gaminamas odoje veikiant ultravioetiniams spinduliams. Vitaminai A,C,ir E apsaugo vitaminą D, todėl jo pasisavinimui svarbu, kad jų netrūktų.
Vitaminas E yra antioksidantas, kuris saugo ląsteles nuo pakenkimo ir vėžio. Padeda organizmui panaudoti deguonį, apsaugo nuo krešulių, trombozių ir aterosklerozės atsiradimo. Trūkstant vit. E jaučiamas išsekimas po fizinio krūvio, greitai atsirandančios mėlynės ir kraujosrūvos, lėtas žaisdų gijimas, pasireiškia raumenų tonuso silpnumas. Vitamino E pasisavinimui reikalingi vit. C ir selenas.
Vitaminas B1 būtinas energijos gamybai, smegenų veiklai ir virškinimui, nes padeda organizmui panaudoti baltymus. Trūkstant šio vitamino gali pasireikšti raumenų, akių, kojų skausmai, dirglumas, pablogėja atmintis, o taip pat gali atsirasti skarndžio skausmai, vidurių užkietėjimas, rankų tirpimas, dažnas širdies plakimas. Geriausia vit.B1 vartoti kartu su kitais B grupės vitaminais, o taip pat su magniu ir manganu.
Vitaminas B2 padeda gaminti energiją iš riebalų, angliavandenių ir baltymų. Jis būtinas odos gijimui, palaiko sveiką odą ir gleivinę. O taip pat jis padeda reguliuoti kraujo plazmos rūgštingumą. Šis vitaminas svarbus plaukams, nagams ir akims. Trūkstant vit. B2 gali būti jautrumas ryškiam apšvietimui, jautrus liežuvis, palaipsniui vystosi katarakta, riebus ir silpnas plaukas, o taip pat egzema ir dermatitas, lūžinėjantys nagai, sutrūkinėjusios lūpos. Geriausia vartoti vit. B2 kartu su kitais B grupės vitaminais ir selenu.
Vitaminas B3 (nikotino rūgštis) būtinas energijos gamybai, smegenų veiklai ir odai. Šis vitaminas padeda subalansuoti cukraus kiekį kraujyje, dalyvauja virškinimo ir uždegimo procesuose. Trūkstant vit. B3 pasireiškia energijos trūkumu, galvos skausmai ir migrena, atsiranda nemiga,nerimas ir įtampa, bloga atmintis, padidėja dirglumas, gali būti dantenų kraujavimas ir jautrumas, spuoguotumas, egzema ir dermatitas. Geriausia vartoti komplekse su kitais B grupės vitaminais ir chromu.
Vitaminas B6 būtinas baltymų virškinimui ir naudojimui, smegenų veiklai ir hormonų gamybai. Padeda subalansuoti lytinių hormonų gamybą, natūralus antideprsantas ir šlapimą varantis vitaminas. Padeda kontroliuoti alergines reakcijas. Trūkstant šio vitamino gali būti dirglumas, nervingumas, depresija. Vit. B6 trūkumas didelę įtaką turi rankų tirpimui, raumenų drebėjimui ir mėšlungiui, energijos trūkumui, odos šerpetojimui. Geriausiai pasisavinamas su kitais B grupės vitaminais, o taip pat cinku ir magniu.
Vitaminas B12 reikalingas baltymų sintezei, padeda kraujui pernešti deguonį į ląsteles, todėl būtinas organizmo energijos gamybos procese. Vit. B12 reikalingas DNR sintezei, būtinas nervų sistemai. Šio vitamino trūkumo požymiai: silpni plaukai, egzema arba dermatitas, ypatingas burnos gleivinės jautrumas karščiui ar/ir šalčiui, taip pat gali pasireikšti dirglumas, nerimas ir įtampa, energijos trūkumas, vidurių užkietėjimu, įtempti ir skaudantys raumenys, bei blyški oda. Geriausiai pasisavinamas vit. B12 su kitais B grupės vitaminais ir foline rūgštimi.
Folinė rūgštis būtina smegenų ir nervų vystymuisi ir veiklai, baltymų panaudojimui ir eritrocitų gamybai. Folinės rūgšties trūkumas pasireiškia anemija, egzema, suskirsta lūpos, anksti pražyla plaukai, atsiranda nerimas ir įtampa, energijos trūkumas, blogėja atmintis ir apetitas, galimi skarndžio skausmai, depresija. Geriausiai veikia kartu su B grupės vitaminais, ypač su B12.
Biotinas ypatingai svarbus vaikystėje. Jis padeda organizmui naudoti būtinąsias riebalines rūgštis, dalyvauja odos, plaukų ir nervų medžiagų apykaitoje. Pagrindiniai biotino trūkumo požymiai: sausa oda, silpni ar anksti pražilę plaukai, skausmingi ir jautrūs raumenys, blogas apetitas ir pykinimas, egzema ir dermatitas. Geriausiai veikia kartu su B grupės vitaminais, magniu ir manganu.
Vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) dalyvauja energijos gamyboje, kontroliuoja riebalų metabolizmą. Šis vitaminas būtinas smegenims ir nervų sistemai, padeda sintetinti steroidinius (antistresinius) hormonus, palaiko odos ir plaukų sveikatą. Pagrindiniai vit. B5 trūkumo požymiai: raumenų drebėjimas ir mėšlungis, apatija, prasta koncentracija, pėdų deginimas, kulno jautrumas, pykinimas ir vėmimas, nerimas ir įtampa, dantų griežimas. Šis vitaminas geriausiai pasisavinamas su kitais B grupės vitaminais, o taip pat pagerina absorbcija biotinas ir folinė rūgštis.
Magnis stiprina kaulus ir dantis, gerina raumenų sveikatą, nes padeda jiems atsipalaiduoti. Magnis svarbus širdies raumens ir nervų sistemos veiklai, o taip pat gaminant energiją. Kaip kofaktorius jis dalyvauja daugelio fermentų veikloje. Trūkstant magnio pasireiškia raumenų spazmai ir tremoras (drebėjimas), raumenų silpnumas, gali atsirasti nemiga ir nervingumas, aukštas kraujospūdis, aritmija (nereguliarus širdies plakimas), vidurių užietėjimas, hyperaktyvumas, depresija, sumišimas, priepuoliai ir konvulsijos, apetito trūkumas, kalcio snakaupos minkštuose audiniuose, akmenys inkstuose. Magnio pasisavinimui laibai svarbūs yra vit.B1, B6, C ir D, taip pat cinkas, kalcis ir fosforas.
Chromas dalyvauja gliukozės tolerancijos faktoriaus struktūroje ir taip subalansuoja cukraus kiekį kraujyje, padeda sumažinti alkį ir norą valgyti saldžiai, pailgina gyvenimo trukmę, saugo DNR ir RNR, būtinas gerai širdies veiklai. Chromo trūkumo požymiai: intensyvus prakaitavimas, šaltas prakaitas, galvos svaigimas ir dirglumas po 6 valandų alkio periodo, dažno valgymo poreikis, šaltos rankos, ilgo miego poreikis, mieguistumas ir suglebimas dienos metu, didelis troškulys, saldumynų poreikis. Chromo pasisavinimui reikalingi vitaminas B3 ir trys amino rūgštys- glicinas, gliutamino rūgštis ir cisteinas- kartu dalyvauja gliukozės tolerancijos faktoriaus sintezėje.
Cinkas yra daugiau nei 200 fermentų sudėtinė dalis, DNR ir RNR sudėtinė dalis. Cinkas būtinas augimui, sveikimui, kontroliuoja reprodukcinių hormonų gamybą, padeda efektyviai kovoti su stresu, palaiko embriono smegenų ir nervų sistemos sveiką vystymąsi, dalyvauja dantų ir kaulų formavime, būtinas plaukų vešlumui palaikyti, o taip pat būtinas energijos gamybai. Trūkstant cinko gali būti tokie požymiai: blogas kvapo ir skonio jutimas, balti rėželiai daugiau nei ant dveijų nagų, dažni infekciniai susirgimai, randai odoje (strijos), spuogai ir reibi oda, sumažėjęs reproduktyvumas, blyški oda, polinkis į depresiją, blogas apetitas. Cinko pasisavinimui svarbūs yra vitaminai A, E ir B6, magnis, kalcis ir fosforas.
Selenas yra antioksidantas, padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir karcinogenais, mažina uždegimą, stimuliuoja imuninę sistemą ir kovoja su infekcija, palaiko širdies sveikatą, padeda veikti vit. E, būtinas vyro reprodukcinei sistemos veiklai, o taip pat reikalingas metabolizmo procesams organizme. Seleno trūkumo požymiai: ankstyvas senėjimas, dažnai sutinkami vėžiniai susirgimai šeimoje, katarakta, aukštas kraujospūdis, dažnos infekcijos. Seleno pasisavinimui turi įtakos vit. A,E, ir C.
1-2tab. per dieną užgeriant stikline vandens.