0

Kad judėti būtų neskausminga 2015.08.25

Judėjimas – vienas iš pagrindinių žmogaus poreikių, suteikiantis gyvenimui prasmės ir kokybės. Vasarą vis daugiau norisi pabūti gamtoje, keliauti, sportuoti, rūpintis daržais, sodais, todėl padidėjus fiziniam aktyvumui dažnai išryškėja ir sąnarių problemos, kurios neleidžia pilnavertiškai mėgautis judėjimo džiaugsmu ir gyvenimu. Ką daryti, kad nereikėtų pagalbos ieškoti gydytojo kabinete?

Mineralų įtaka sąnario kremzlei

Sąnario kremzlė ypatinga, nes joje nėra kraujagyslių, todėl kremzlės ląstelės visas maistines medžiagas gauna molekulių difuzijos būdu iš sinovinio sąnario ertmės skysčio ir per ekstraląstelinį matriksą (jo kolageno skaidulos suteikia kremzlei tamprumo ir formą), taip pat svarbu žinoti, kad kremzlė yra „maitinama“ tik judesio metu.

Mokslininkai teigia, kad mineralai yra labai svarbūs daugeliui organizmo funkcijų, ir ląstelės viduje net maži mineralų kiekių nukrypimai nuo normos gali turėti rimtų fiziologinių pasekmių. Ne išimtis ir sąnarių kremzlės. Sparčiai daugėja įrodymų, kad mineralų ir mikroelementų, tokių kaip boras, cinkas, varis, selenas, magnis ir manganas, įskaitant vitaminus A, E ir C, niacino, pantoteno rūgšties, omega 3 riebalų rūgšties, chondroitino, gliukozamino, kolageno, hialurono rūgšties ir sieros sudėtyje yra amino rūgščių, kurios daro didelį poveikį kremzlės ekstraląstelinio matrikso gamybai.

Atlikti tyrimai parodė, kad natūralūs mineralai, tokie kaip magnis, varis, manganas, selenas ir cinkas, slopina uždegimą, sulėtina osteoartrito išsivystymo priežastis ir todėl sumažėja ligos simptomai ir osteoartrito ligos sunkumas. Tarhanas ir kt. (2003) teigia, kad, esant uždegimui, padidinus vartojamo magnio kiekį, sumažėja kraujo serume C – reaktyvaus baltymo lygis. Taip pat įrodyta, kad jei trūksta su maistu gaunamo magnio, tai padaugėja kremzlės pažeidimų ir išryškėja osteoartrito požymiai.

Kodėl gali trūkti mineralų ir vitaminų?

Nors daugiausia mineralų gauname su maistu, bet dėl intensyvios žemdirbystės, nualinto dirvožemio,  per anksti nuskintų vaisių ir nuimamų nesubrendusių daržovių augalai neaprūpinami būtinomis mineralinėmis medžiagomis. Tokios daržovės ir vaisiai negauna reikiamo kiekio mineralų, todėl negali susintetinti pakankamo kiekio vitaminų. Taigi, jeigu nėra reikiamo kiekio dirvožemyje, jo nėra ir maiste.

Ką svarbu žinoti renkantis mineralus sąnariams?

Tyrimai, susiję su atskirai vartojamu gliukozamino ir chondroitino veiksmingumu, parodė, kad jų nauda gali būti ribota. Milleris ir kt. (2004) mano, kad viena iš priežasčių nepakankamas suvartojamų mineralų ir mikroelementų kiekis. Todėl Bansalas ir kt. mokslininkai (2012) atliko dvigubai aklą ir placebu kontroliuojamą tyrimą, kuris tęsėsi 6 mėn. Jo metu buvo nustatyta, kad vartojant joninės formos mineralų lašus „Concen Trace“ lengvu ir vidutinio sunkumo kelio sąnario artritu sergantiems žmonėms pagerėjo sąnario skysčio savybės, padidėjo kremzlės storis, sumažėjo kremzlės pažeidimai ir padidėjo fizinis aktyvumas, nes tiriamieji galėjo nueiti didesnius atstumus.

Mineralų lašai „Concen Trace“ lėtina kremzlės pažeidimo progresavimą. Didelis mineralų skaičius ir mangano bei seleno savybė slopinti uždegimą ir mažinti oksidacinį stresą (aktyvaus deguonies junginius) gali turėti tiesioginę ar netiesioginę įtaką šio unikalaus komplekso veiksmingumui. Bansalo ir kt. (2012) atlikto tyrimo duomenys parodė, kad akivaizdi nauda gerinant sąnarių būklę matoma jau po 4 sav., bet yra manoma, jog mineralų vartojimas 6 mėn. yra per trumpas laikotarpis, kad kremzlė spėtų pasikeisti iš esmės, todėl reikia juos vartoti ilgiau ir stebėti kremzlės pokyčius. 

Mineralų lašai „Concen Trace“ yra didelės koncentracijos įvairių mineralų ir aktyvių ingredientų kompleksas, kurio sudėtyje yra daugiau nei 72 natūralių mineralų, išgautų iš Jutoje esančio Didžiojo druskos ežero. Tai 100 % natūralus produktas be papildomų priedų, o joninė forma garantuoja 100 % įsisavinimą.

Bansalas ir kt. mokslininkai (2012) teigia, kad per didelis vieno iš elementų kiekis sutrikdo kitų elementų pusiausvyrą, todėl yra svarbu juos gauti iš natūralių šaltinių, kur jie jau yra subalansuoti ir yra ypač naudingos joninės formos. Joninės formos mikroelementai lengviau įsisavinami ir tikėtina, kad absorbavimo metu mažiau sąveikauja ir trukdo vienas kitam. Ir kituose naujuose mokslo straipsniuose mokslininkai pateikia duomenis, kurie patvirtina mineralų teikiamą naudą mažinant osteoartrito simptomus.   

Visada galima rasti sprendimą, kaip sau padėti, todėl būtina domėtis gamtos ir mokslininkų sukurtomis priemonėmis, ieškoti ir išnaudoti visas įmanomas galimybes, kad kuo ilgiau išsaugotume judėjimo teikiamą džiaugsmą.

Kineziterapeutė dr. Vilma Jurevičienė

 

#Natūralūs #Maisto #Papildai #Sveikata #Įsisavinami #Ląstelių

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *